wz
Česká republika

Olomoucký kraj

Podsekce této stránky:
Úvodní - Základní údaje o ČR
Mapa kraje
Základní údaje
Přírodní podmínky
Obyvatelstvo
Hospodářství
Zdroje informací
Přílohy

Zpět na začátek Mapa kraje

Kliknutím na mapu se můžete přesunout do dalšího kraje.

KARLOVARSKÝ KRAJÚSTECKÝ KRAJPLZEŇSKÝ KRAJHLAVNÍ MĚSTO PRAHASTŘEDOČESKÝ KRAJJIHOČESKÝ KRAJLIBERECKÝ KRAJKRAJ VYSOČINAKRÁLOVEHRADECKÝ KRAJPARDUBICKÝ KRAJJIHOMORAVSKÝ KRAJOLOMOUCKÝ KRAJZLÍNSKÝ KRAJMORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Zpět na začátek Základní údaje

rozloha: 5 267 km2
počet obyvatel: 639 033 obyvatel
hustota osídlení (pořadí v ČR): 121 obyvatel/km2
krajské město (počet obyvatel): Olomouc (100 381 obyvatel)
okresy: Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk, Jeseník
nejvyšší bod: Praděd (1 491 m.n.m.)
nejnižší bod: Hranická propast (-274,5 m)
oficiální internetová adresa kraje:
http://www.kr-olomoucky.cz/

Zpět na začátek Přírodní podmínky

povrch: Hrubý Jeseník, Nízký Jeseník, Oderské vrchy, Rychlebské hory, Hanušovická vrchovina, nížiny Hornomoravského úvalu a sníženiny Moravské brány
podnebí: teplé (Hornomoravský úval) – chladné (Hrubý Jeseník)
vodstvo: většinu území kraje odvodňuje řeka Morava a její přítoky (Bečva, Moravská Sázava). V okrese pramení i řeka Odra. zajímavá je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně.
ochrana přírody: na území okresu se nachází CHKO Jeseníky a Litovelské pomoraví

Zpět na začátek Obyvatelstvo

K 31. 12. 2006 měl Olomoucký kraj celkem 639 894 obyvatel. Počtem obyvatel na 1 km2 (121,5) se kraj přibližuje průměrné hustotě zalidnění za celou ČR (130,4 osob na km2). V rámci kraje jsou samozřejmě rozdíly, nejmenší hustotu obyvatel má okres Jeseník (58,2 osob na km2) a Šumperk (94,9 osob na km2).

Zpět na začátek Hospodářství

zemědělství: úrodná je oblast Hané (Hornomoravský úval) - obilnice, především sever kraje je hustě zalesněný. Plochy zemědělské půdy jsou rozsáhlé, přesto se zaměstnanost v zemědělství neustále snižuje.
průmysl: Nejvíce obyvatel pracuje v průmyslu (zpracovatelsko-strojírenský, kovodělný, elektrické a optické přístroje). Průmyslové podniky kraje: Moravské železárny Olomouc, AL Invest Břidličná, Sigma Group Lutín, MEZ Mohelnice, Mora Olomouc, Cement Hranice, Tondach Hranice, Precheza Přerov,
Solné Mlýny Olomouc, Nestlé Česko (závod ZORA), Adriana Litovel, TON Bystřice pod Hostýnem, PANAV, a.s., Senice na Hané, GEMO Olomouc.
služby: Kromě přírodních krás je zde řada historických památek – hradů Bouzov, Helfštýn, Šternberk, zámků – Úsov, Tovačov, Velké Losiny, Jánský vrch, Náměšť na Hané, desítky muzeí a galérií. Navštěvované je především krajské město Olomouc s druhou největší městskou památkovou rezervací, kde je chráněn rozsáhlý soubor historických, architektonicky a umělecky významných objektů na zachovalém půdorysu středověkého města. Nejvýznamnější památkou v Olomouci je barokní Sloup Nejsvětější Trojice na centrálním náměstí, který byl v roce 2000 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. O zachování lidových zvyků na Hané se starají desítky národopisných a tanečních souborů, pořádají se folklorní přehlídky a festivaly v Náměšti na Hané, v Prostějově, v Kojetíně a dalších místech regionu. Pro zimní sporty je upravena řada sjezdovek a lyžařských stop v Jeseníkách v nejznámějších areálech Červenohorské sedlo, Petříkov, Ostružná, Ramzová a mnoha dalších.
nezaměstnanost: 6,29%

Zpět na začátek Zdroje informací

http://www.czso.cz/xm/redakce.nsf/i/charakteristika_kraje
http://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouck%C3%BD_kraj
http://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc

Zpět na začátek Přílohy

Nahoru
top

Copyright (c) 2007 Jindřich Polák - Design & kód: tvorba-webu a jindřich polák

NAVRCHOLU.cz