wz
Česká republika

Plzeňský kraj

Podsekce této stránky:
Úvodní - Základní údaje o ČR
Mapa kraje
Základní údaje
Přírodní podmínky
Obyvatelstvo
Hospodářství
Zdroje informací
Přílohy

Zpět na začátek Mapa kraje

Kliknutím na mapu se můžete přesunout do dalšího kraje.

KARLOVARSKÝ KRAJÚSTECKÝ KRAJPLZEŇSKÝ KRAJHLAVNÍ MĚSTO PRAHASTŘEDOČESKÝ KRAJJIHOČESKÝ KRAJLIBERECKÝ KRAJKRAJ VYSOČINAKRÁLOVEHRADECKÝ KRAJPARDUBICKÝ KRAJJIHOMORAVSKÝ KRAJOLOMOUCKÝ KRAJZLÍNSKÝ KRAJMORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Zpět na začátek Základní údaje

rozloha: 7 561 km2
počet obyvatel: 552 982 obyvatel
hustota osídlení (pořadí v ČR): 73 obyvatel/km2
krajské město (počet obyvatel): Plzeň (163 392 obyvatel)
okresy: Domažlice, Klatovy, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov
nejvyšší bod: Velká Mokrůvka (1 370 m.n.m.)
oficiální internetová adresa kraje:
http://www.kr-plzensky.cz/

Zpět na začátek Přírodní podmínky

povrch: Plzeňská pahorkatina, Brdská vrchovina, Český les a Šumava
podnebí: mírně teplé – chladné
vodstvo: většinu území kraje odvodňuje řeka Berounka, která vzniká v Plzni soutokem Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy. Část Klatovska a Sušicko odvodňuje Otava. Obě povodí náleží k úmoří Severního moře. Na území kraje je řada jezer – ledovcová Černé jezero, Čertovo jezero, Prášilské jezero, Laka a hrazené Odlezelské jezero.
ochrana přírody: NP a CHKO Šumava. V roce 2005 byla vyhlášena nová CHKO Český les. Na území se nachází 175 maloplošných chráněných území.

Zpět na začátek Obyvatelstvo

Ačkoli je Plzeňský kraj rozlohou v Česku třetí největší, počtem obyvatel je až devátý a hustota zalidnění je druhá nejnižší v zemi (po Jihočeském kraji). V kraji je minimum středně velkých měst. Na metropolitní Plzeň navazují drobné vesnice, 4/5 rozlohy kraje (a 30 % obyvatelstva) tvoří katastry obcí do 2000 obyvatel.

Zpět na začátek Hospodářství

zemědělství: Nejlepší podmínky pro zemědělství jsou v Plzeňské kotlině,tam se pěstují převážně obilniny.Plzeňský kraj patří také k významným producentům řepky.

průmysl: Významné umístění Plzeňského kraje v rámci ostatních krajů ovlivňuje vysoká ekonomická výkonnost města Plzně. V Plzni je soustředěna téměř třetina průmyslových subjektů. Porovnáme-li jednotlivá průmyslová odvětví z hlediska objemu tržeb v kraji, zaujímá významné postavení průmysl potravinářský (Plzeňský Prazdroj a.s. - největší český exportér piva,,Stock Plzeň a.s. - tradiční výrobce lihovin, Bohemia Sekt a.s. ve Starém Plzenci) a elektrotechnický. K významným průmyslovým odvětvím v regionu náleží strojírenství, které je spojováno především se jménem Škoda. Dalšími důležitými průmyslovými podniky, které ovlivňují ekonomiku kraje, jsou: Dioss Nýřany a.s., který se zabývá především výrobou akumulátorů a baterií, Okula Nýrsko a.s., výrobce brýlových obrub a zpracování plastických hmot, Lasselsberger ČR a.s., Solo Sirkárna a.s v Sušici, která je největším českým výrobcem sirek.

služby: Město Plzeň nabízí mnoho kulturních památek. K přírodním zajímavostem v Plzni patří Bolevecká rybniční soustava, což je z technického i krajinářského hlediska unikátní pozdně gotické dílo z 15. století. Ke kulturním památkám kraje patří barokní zámek Manětín, klášterní konvent v Plasích (národní kulturní památka), zříceniny gotických hradů Radyně a Buben, renesanční zámek Kaceřov, zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou, renesanční zámek Horšovský Týn, vodní hrad Švihov, zámek Kozel, barokní zámek Nebílovy, zámek Lužany, klášter v Kladrubech, hrad Kašperk, zřícenina gotického hradu Libštejn atd. Také Domažlice a jejich tradiční každoroční srpnové Chodské slavnosti přitahují pozornost mnoha návštěvníků. Výborné podmínky pro letní i zimní rekreaci nabízí Šumava. K dalším místům vhodným pro rekreaci v kraji patří přehradní nádrž Hracholusky a vodáky hojně využívaná řeka Berounka.

nezaměstnanost: 6,45%

Zpět na začátek Zdroje informací

http://cs.wikipedia.org/wiki/Plze%C5%88sk%C3%BD_kraj
http://www.czso.cz/xp/redakce.nsf/i/home
http://www.kr-plzensky.cz/article.asp?sec=245

Zpět na začátek Přílohy

Plzeňský kraj - PowerPointová prezentace (Lucie Valentová 9.C, rok 2008)

Plzeň - PowerPointová prezentace (Daniela Čížová 9.D, rok 2008)

Plzeň - PowerPointová prezentace (Tomáš Valenta 9.C, rok 2008)

Nahoru
top

Copyright (c) 2007 Jindřich Polák - Design & kód: tvorba-webu a jindřich polák

NAVRCHOLU.cz