wz
Česká republika

Zlínský kraj

Podsekce této stránky:
Úvodní - Základní údaje o ČR
Mapa kraje
Základní údaje
Přírodní podmínky
Obyvatelstvo
Hospodářství
Zdroje informací
Přílohy

Zpět na začátek Mapa kraje

Kliknutím na mapu se můžete přesunout do dalšího kraje.

KARLOVARSKÝ KRAJÚSTECKÝ KRAJPLZEŇSKÝ KRAJHLAVNÍ MĚSTO PRAHASTŘEDOČESKÝ KRAJJIHOČESKÝ KRAJLIBERECKÝ KRAJKRAJ VYSOČINAKRÁLOVEHRADECKÝ KRAJPARDUBICKÝ KRAJJIHOMORAVSKÝ KRAJOLOMOUCKÝ KRAJZLÍNSKÝ KRAJMORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Zpět na začátek Základní údaje

rozloha: 3 964 km2
počet obyvatel: 591 866 obyvatel
hustota osídlení (pořadí v ČR): 149 obyvatel/km2
krajské město (počet obyvatel): Zlín (79 538 obyvatel)
okresy: Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín
nejvyšší bod: Čertův mlýn (1 206 m.n.m.)
nejnižší bod: při opuštění řeky Moravy z kraje (173 m.n.m.)
oficiální internetová adresa kraje:
http://www.kr-zlinsky.cz/

Zpět na začátek Přírodní podmínky

povrch: Území má členitý charakter. Z převážné části je kopcovitý, tvořený pahorkatinami a pohořími. V části kraje, v povodí Moravy, se táhne rovinatá úrodná oblast - Haná na Kroměřížsku a Slovácko na Uherskohradišťsku. Severní částí kraje probíhají Moravskoslezské Beskydy s nejvyšší horou Čertův mlýn (1 206 m), na východě se rozkládají Javorníky s nejvyšší horou Velký Javorník (1 071 m) a dále směrem k jihu Bílé Karpaty s nejvyšší horou Velká Javořina (970 m), které také tvoří hranici se Slovenskem. Směrem k jihu od Moravskoslezských Beskyd vybíhá Hostýnsko – Vsetínská hornatina a Vizovická vrchovina. Na jihozápadě kraje se zvedají Chřiby s nejvyšším bodem Brdo (587 m). Mezi Chřiby a výše zmíněnými pahorkatinami probíhá od západu z Olomouckého kraje Hornomoravský úval přes okres Kroměříž až do okresu Zlín. Kolem řeky Moravy, v okrese Uherské Hradiště, probíhá Dolnomoravský úval, který dále pokračuje do Jihomoravského kraje.
podnebí: teplé až chladné, průměrná teplota vzduchu 8,8 °C a celkový úhrn srážek 697 mm/m2
vodstvo: největší řekou je Morava, k menším tokům patří Bečva, Senice, Olšava, Vlára či Dřevnice. Baťův kanál u řeky Moravy, vodní nádrže Horní Bečva, Bystřička, Ostrožská Nová Ves, Rusava, Pozlovice a Smraďavka.
ochrana přírody: CHKO: Beskydy, Bíle Karpaty, na území kraje se dále nachází 44 přírodních rezervací, z toho 7 národních a 126 přírodních památek, z toho 3 národní.

Zpět na začátek Obyvatelstvo

Populace je z velké části tvořena venkovským obyvatelstvem. V kraji se nenachází žádné město s více než 100 000 obyvateli. Počet mladých lidí převyšuje počet důchodců, což oblasti poskytuje dostatek pracovních sil pro rozvoj v nejbližších letech. Celkový počet obyvatel Zlínského kraje se od roku 1994 nepřetržitě snižuje.

Zpět na začátek Hospodářství

zemědělství: kromě úrodných nížin v moravských úvalech má kraj nekvalitní půdu, která se hodí spíš pro pastevectví
průmysl: jde o podniky průmyslu hutnického a kovodělného, dřevo-zpracovatelského, elektrotechnického a textilního. Jejich charakteristickou stránkou je však nízká úroveň modernizace výroby ve srovnání s ČR.
firmy: AIRCRAFT INDUSTRIES, a.s. Kunovice, Česká Zbrojovka Uherský Brod
Zbrojovka Vsetín, Svit Machinery Zlín, Barum - Continental - Otrokovice, Gumárny Zubří,FATRA Napajedla , ON Semiconductor Rožnov pod Radhoštěm, Novesta Zlín, Hamé Babice, Jelínek Vizovice, Linea Nivnice

služby: věda a vzdělání: Ve Zlínském kraji působí 2 vysoké školy. Je to Univerzita Tomáše Bati v krajském městě, jež má veřejnoprávní statut a uděluje bakalářský a magisterský stupeň vzdělání na 3 fakultách. Druhou je soukromá vysoká škola Evropský polytechnický institut v Kunovicích.
cestovní ruch: Region nabízí bohaté sportovní vyžití. Kvalitní lyžařské dráhy pro sjezd i běh skýtají například Pustevny, Portáš, Velké Karlovice, hřebeny Chřibů a Hostýnských vrchů. Podél toku řeky Moravy prochází Moravská cyklostezka, která navazuje na rakouské a slovenské cyklostezky. Horolezci můžou trénovat v Pulčínských, Lačnovských nebo Čertových skalách.
Celosvětovému uznání se těší Podzámecká i Květná zahrada a arcibiskupský zámek v Kroměříži, které jsou zapsány do Listiny světového dědictví UNESCO. Za zmínku stojí Holešov s muzeem židovské kultury, gotický hrad Buchlov, barokní zámek v Buchlovicích nebo poutní místo Velehrad. Jedinečný je památník Velké Moravy ve Starém Městě, Valašské muzeum v přírodě a skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, areál staveb na Pustevnách, socha pohanského boha Radegasta a sousoší Cyrila a Metoděje na Radhošti.
K událostem dokumentujícím národopisnou bohatost regionu patří Fašank ve Strání, Jízda králů ve Vlčnově nebo Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově. Každoročně se v Uherském Hradišti koná Letní filmová škola a ve Zlíně Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Vděčným centrem návštěvníků je i zoologická zahrada se zámkem v Lešné nebo Muzeum obuvi ve Zlíně.
Nezaměstnanost: 9,3 %

Zpět na začátek Zdroje informací

http://www.czso.cz/xz/redakce.nsf/i/charakteristika
http://www.kr-zlinsky.cz/docDetail.aspx?chnum=2&nid=3581&doctype=ART&docid=27939
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zl%C3%ADnsk%C3%BD_kraj

Zpět na začátek Přílohy

Nahoru
top

Copyright (c) 2007 Jindřich Polák - Design & kód: tvorba-webu a jindřich polák

NAVRCHOLU.cz