wz
Světová databáze

ANTARKTIDA:

Podsekce této stránky:
Úvod světadíly a oceány
Stručná charakteristika
Mapa Antarktidy
Videa Antarktidy

JIŽNÍ AMERIKA SEVERNÍ AMERIKA AFRIKA EVROPA AUSTRÁLE A OCEÁNIE ASIE ANTARKTIDA

Zpět na začátek STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA:

Antarktida je kontinent obklopující jižní zeměpisný pól. Plocha pevniny (bez šelfového ledovce) činíé 8,8% zemské souše. Pobřeží není členité a z poloviny je zaledněné. Jižní pól se nachází na tzv. Jihopolární plošině ve výšce 2 800 m.n.m. Z geologického hlediska dělíme kontinent na dvě části. Východní Antarktidu (3/4 celkové plochy) tvoří velmi starý předprvohorní pevninský štít. Západní Antarktidu buduje pohoří vyvrásněná koncem druhohor a v třetihorách. Dosud zde probíhá sopečná činnost (Mt. Erebus). Z horstev je nejvyšší Ellsworthovo pohoří na západě a nejdelší je Transantarktické pohoří.
Nejcharakterističtějším rysem je souvislé zalednění pokrývající 96 % povrchu. Většinu tvoří pevninský ledovcový štít s poměrně jednotvárným povrchem. Pobřeží lemují tabule šelfového ledu. Podnebí je velmi chladné a extrémně suché. Absolutní teplotní minimum (-89,2 stupně Celsia) bylo naměřeno na ruské stanici Vostok (tzv. světový pól chladu). Typické jsou silné větry. Antarktický ledovec tvoří 80 % světových zásob pitné vody. Stálé vodní toky tu neexistují. Mechy a lišejníky rostou jen na nezaledněných chráněných plochách.
Od počátku 20. století začala řada států vznášet vůči Antarktidě územní nároky (Spojené království, Nový Zéland, Norsko, Argentina, Chile a další). Spory vyřešila Antarktická smlouva z roku 1959. Díky ní se z Antarktidy stalo mezinárodní území, kde je zákaz budování vojenských základen nebo provádění vojenských manévrů. Znemožňuje také vyhlašování dalších územních nároků.

Zpět na začátek MAPA ANTARKTIDY:

Interaktivní mapa Antarktidy. Po kliknutí získáte více informací.

ANTARKTIDA

Zpět na začátek VIDEA ANTARKTIDA:

Nahoru
top

Copyright (c) 2007 Jindřich Polák - Design & kód: tvorba-webu a jindřich polák

NAVRCHOLU.cz