wz
Světová databáze

INDICKÝ OCEÁN:

Podsekce této stránky:
Úvod světadíly a oceány
Stručná charakteristika
Mapy Indického oceánu
Další informace

Zpět na začátek STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA:

Díky své poloze je nejteplejším oceánem Země, nachází se mezi kontinenty Afrika, Asie, Austrálie a Antarktida. Je to třetí největší oceán na Zemi. Jeho rozloha je asi 76 170 000 km2 a obsahuje 292 milionů km3 vody. Díky teplotě a čistotě se zde vyskytuje mnoho korálových útesů (nejznámější Maledivy, Lakadivy). V oblastech východních moří Indického oceánu proudí monzunové větry. Vedou zde důležité obchodní trasy pro vývoz (největší přístavy - Perth, Karáčí, Kalkata, Bombaj, Kolomba, Mogadišu) i proto se tohoto oceánu také majoritně týká problematika pirátství.

 • Nejhlubší bod: Jávský příkop - 7 209 m
 • Největší záliv: Bengálský záliv

  Proudy: Antilský proud, Západoaustralský proud, Rovníkový protiproud, proud Střelkového mysu, Monzunové proudy

  Moře: Andamanské moře, Arabské moře, Rudé moře, Timorské moře, Jávské moře

  Zálivy: Adenský záliv, Akabský záliv, Bengálský záliv, Ománský záliv, Perský záliv, Suezský záliv

  Ostrovy: souostroví Velké Sundy (Sumatra, Jáva, Kalimantan, Celebes), souostroví Malé Sundy, Cejlon, Madagaskar, Komory, Seychely, Maskarény, Lakadivy, Maledivy, Nikobary, Andamany, Vánoční ostrov, Kokosové ostrovy, Mentavajské ostrovy, Zanzibar, Pemba, Čagoské ostrovy

  Průlivy: Bab-al-Mandab, Hormuzský průliv, Lombocký průliv, Malacký průliv, Molucký průliv, Mosambický průliv

  Zajímavosti:

 • Náhlá vlna tsunami zasáhla pobřeží jihovýchodní Asie (Indie, Srí Lanka, Maledivy, Bangladéš, Myanmar, Thajsko, Malajsie a Indonésie) ráno 26. prosince 2004. Později zasáhla i další ostrovy v Indickém oceánu (Madagaskar, Seychely, Réunion a Mauricius) a také východní pobřeží Afriky (Somálsko, Tanzanie a Keňa). Zabila přes tři sta tisíc a postihla miliony lidí a způsobila rozsáhlé škody na tisících km pobřeží. Pocházela z podmořského zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice u severního cípu ostrova Sumatra.
 • Pro těžbu ropy má zcela dominantní postavení Perský záliv. S 65% podílem na světových zásobách ropy jde o největší zásoby ropy na Zemi.

  Zpět na začátek MAPY INDICKÉHO OCEÁNU:

  Zpět na začátek DALŠÍ ODKAZY:

  Wikipedia - Indický oceán
  Indian Ocean CIA The World Factbook (EN)

  Nahoru
  top

  Copyright (c) 2007 Jindřich Polák - Design & kód: tvorba-webu a jindřich polák

  NAVRCHOLU.cz